Armėnijos nepriklausomybės 29-ojo jubiliejaus proga Vilniuje surengtas koncertas

Vilniuje buvo surengtas išskirtinis vakaras ir koncertas, skirtas Armėnijos ir Lietuvos draugystei, operos solistui Gehamui Grigorianui atminti, Armėnijos nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo 30-mečiui bei Armėnijos Respublikos nepriklausomybės 29-ajam jubiliejui paminėti.

Rugsėjo 18 d. Armėnijos Respublikos ambasados Lietuvoje ir Armėnijos Respublikos garbės konsulato Vilniuje iniciatyva Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre buvo surengtas išskirtinis vakaras ir koncertas, skirtas Armėnijos ir Lietuvos draugystei, operos solistui Gehamui Grigorianui atminti, Armėnijos nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo 30-sioms metinėms bei Armėnijos Respublikos nepriklausomybės 29-ajam jubiliejui paminėti.

Tarp susirinkusiųjų buvo Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Jo malonybė vyskupas, armėnų bažnyčios Baltijos šalių vyskupijos prelatas Vardan Navasardyan, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas, aukšti Užsienio reikalų ministerijos pareigūnai ir akredituoti diplomatai Lietuvoje, taip pat armėnų bendruomenės atstovai.

Prieš koncertą surengtame minėjimo vakare sveikinimo žodį susirinkusiems svečiams tarė Armėnijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Tigranas Mkrtchyanas ir Armėnijos garbės konsulas Karapetas Babajanas. Ambasadorius T. Mkrtchyanas renginio dalyviams pristatė pastarųjų metų pasiekimus, kurie gimė iš Armėnijos ir Lietuvos draugystės, ir aptarė kelias programas, kurių vykdymas dėl pandemijos buvo atidėtas. Ambasadorius pareiškė itin didelę padėką Lietuvos sveikatos apsaugos ministrui už reikšmingą humanitarinę pagalbą, kurią pandemijos laikotarpiu Lietuva suteikė Armėnijai, taip pat tarė padėkos žodį Armėnijoje apsilankiusiai Lietuvos gydytojų komandai ir komandos vadovui Mariui Čiurlioniui.

Prieš koncertą sveikindamas susirinkusiuosius, ambasadorius Tigranas Mkrtchyanas teigė, kad šis koncertas skirtas trims tarpusavyje susijusioms progoms paminėti. Jis itin akcentavo 1990 m. rugpjūčio 23 d. paskelbtos Armėnijos nepriklausomybės deklaracijos ir tų pačių metų kovo 11-ąją paskelbto Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto vaidmenį 1991 m. rugpjūčio 14 d. pasirašant abipusio šalių nepriklausomybės pripažinimo sutartį. Lietuva tapo pirmąją valstybe pasaulyje, pripažinusia Armėnijos nepriklausomybę, o Armėnija tapo septintąja valstybe, pripažinusia Lietuvos nepriklausomybę. Ambasadorius pabrėžė, kad tai įvyko kelios dienos iki surengiant 1991 m. Rugpjūčio pučą, todėl abipusio pripažinimo faktas įgauna dar didesnę reikšmę.

Kaip teigė T. Mkrtchyanas, prie Armėnijos ir Lietuvos draugystės stiprinimo itin reikšmingai prisidėjo pavieniai individai, kurie aktyviai dalyvavo mezgant glaudžius santykius tarp šalių ir jų žmonių. Beveik dešimtmetį (nuo 1980 m.) Lietuvos operos ir baleto teatre savo pasirodymais žiūrovus džiuginęs Gehamas Grigorianas neabejotinai yra vienas iškiliausių Armėnijos ir Lietuvos draugystę įkūnijusių asmenų. T. Mkrtchyanas pridūrė, kad visi pagrindiniai šio koncerto dalyviai – dirigentas Vardanas Grigoryanas, pasaulinio garso operos solistė Asmik Grigoryan (sopranas), kuri yra laikoma Lietuvos ir Armėnijos pasididžiavimu, operos solistai Barsegh Tumanyan (bosas) ir Hovhannes Ayvazyan (tenoras) – buvo glaudžiai susiję su Gehamu Grigorianu (Vardanas Grigoryanas ir Asmik Grigoryan yra Gehamo Grigoriano vaikai, o Barsegh Tumanyan – jo draugas), todėl šis koncertas įgyja dar didesnę simbolinę prasmę.

Ambasadorius T. Mkrtchyanas teigė, kad Armėnijos Respublikai didelė garbė, jog šiuo koncertu buvo atidarytas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro 101-asis sezonas.

Koncerto metu skambėjo geriausi pasaulio ir Armėnijos operos kūriniai, o vakaro pabaigoje žiūrovai turėjo galimybę išgirsti Gehamo Grigoriano atliekamo klasikinio lietuviškos operos kūrinio įrašą.

Koncerto programą pristatė žymi lietuviško ir armėniško kraujo turinti televizijos laidų vedėja Gabrielė Martirosian.