VU pirmą kartą įsteigtos vardinės Karapet Babajan fondo stipendijos, skirtos tyrimams apie Armėniją skatinti

Pirmą kartą Vilniaus universiteto (VU) istorijoje įsteigtos vardinės Karapet Babajan fondo stipendijos, skirtos visų VU akademinių padalinių ir pakopų studentams, ketinantiems atlikti mokslinius darbus armėnologijos srityje.

Į šią stipendiją gali pretenduoti visi VU studentai, nepriklausomai nuo studijų programos, pakopos ir kurso, planuojantys per vienerius metus nuo paraiškos teikimo datos parengti mokslinį darbą armėnologijos tema lietuvių kalba. Į stipendiją gali pretenduoti studentai, kurie neturi akademinių skolų ir kurių pastarųjų metų vidurkis yra ne žemesnis nei 7.

Dr. K. Babajanas yra Armėnijos garbės konsulas Lietuvoje, garsus chirurgas, onkologas, vienas iš Lietuvos lazerinės medicinos kūrėjų, dermatoskopijos ir siaskopijos pradininkas Lietuvoje. Dr. K. Babajanas teigia, kad didžiausią įtaką šios stipendijos steigimui turėjo jo mama, armėnų kalbos ir literatūros dėstytoja, kuri ilgam įskiepijo meilę armėnų kalbai ir viskam, kas susiję su armėnologija. Dr. K. Babajanas savo kultūros nepamiršo ir svečioje šalyje, todėl siekia sustiprinti ryšį tarp Armėnijos ir Lietuvos: „Nors nuo ankstyvos jaunystėje apsigyvenau Lietuvoje, visada turėjau mintį tobulinti bendradarbiavimą tarp dviejų nuostabių šalių.“

Karapet Babajanas su žmona Gyte. T. Bauro nuotr.

Stipendijos steigėjas pastebi armėnologijos tyrimų trūkumą Lietuvoje: „Daugelyje Europos šalių, taip pat ir daugelyje JAV valstijų yra armėnologijos katedros ir centrai, kuriuose daug vietos mokslininkų studijuoja armėnologiją. Dažnai susitikdavome su kolegomis iš Lietuvos mokslo bendruomenės, ir man buvo aišku, kad lietuvių kalbotyroje beveik nėra armėnistikos studijų.“ Pasak gydytojo, armėnologijos tyrimai padėtų ir užmezgant glaudesnius santykius tarp abiejų šalių: „Padėtų pakelti draugiškus armėnų ir lietuvių santykius į naują lygmenį.“

Be to, dr. K. Babajanas pabrėžia, kad nors vyresnioji lietuvių ir armėnų karta gerai pažįsta tiek Armėniją, tiek Lietuvą, dabartiniam jaunimui to trūksta, tad tikimasi, kad stipendijos skatins abipusį kultūrų pažinimą. Fondo įkūrėjas yra įsitikinęs, kad ilgainiui užsimezgęs ryšys suteiks ir mobilumo galimybių abiejų šalių studentams: „Tai įdomi galimybė Armėnijos ir Lietuvos mokslo bendruomenėms mezgant naujus ryšius, kadangi padėsime daugeliui žmonių apsilankyti ir studijuoti Armėnijoje, ten pristatyti mokslinius tyrimus.“

Studentai, siekiantys pretenduoti į šią stipendiją, turėtų būti pasirengę per ateinančius metus atlikti tyrimą, esmingai prisidedantį prie Armėnijos kultūros, kalbos, istorijos, religijos ir politinio vaidmens pažinimo ir tyrinėjimo. Vertinant bus atsižvelgiama ir į darbo originalumą, inovatyvumą, aktualumą ir pridėtinę vertę Lietuvos ir Armėnijos santykiams.

Darbo forma gali būti įvairi – nuo mokslinio straipsnio, rašto darbo, publikacijos ar baigiamojo darbo. Atitinkamai galimos gauti stipendijos dydis svyruoja nuo 200 iki 3000 eurų.

Paraiškos gali būti teikiamos iki balandžio 30 d. VU informacinėje sistemoje. Kandidatai turi užpildyti prašymą vardinei stipendijai gauti ir kartu pateikti planuojamo rašyti mokslinio darbo armėnologijos tema santrauką PDF formatu (iki 2000 ženklų be tarpų).